PZP rýchlo a spoľahlivo

Koberček k autuJednou z vecí, ktorú by ste mali urobiť skôr, ako začnete práve kúpené vozidlo používať, je zabezpečiť si naňho povinné zmluvné poistenie alias PZP. Nezáleží pri tom na tom, či je daný prostriedok kúpený priamo od výrobcu alebo od niektorého z jeho majiteľov. Keďže ho stanovuje zákon, neexistuje žiadna výnimka, kedy by používaný prostriedok nemusel mať toto zabezpečenie. Iba ak by išlo o čerstvo kúpené vozidlo, ktoré viete zmluvou preukázať. Pochopiteľne, policajti budú rešpektovať len túto jedinú  jazdu. Každá ďalšia neoprávnená je dôvodom na vysoké pokutovanie.

Pokiaľ nechcete čakať na chvíľu otvorenia pobočky poisťovne, odporúčame vám, aby ste si PZP uzatvorili online. Ide o najrýchlejšiu a najjednoduchšiu metódu uzatvorenia si tohto zabezpečenia. O jeho výhodách sa dočítate v rámci tohto príspevku. Teraz si však túto povinnosť aspoň v skratke predstavme.

Vaša pomoc v prípade núdze

To, že toto zabezpečenie nariaďuje štát ešte neznamená, že je bezvýznamné. Samozrejme, že sa to hodí poisťovniam a aj samotnému štátu, ale chráneným v tejto veci ste hlavne vy. PZP ako produkt funguje na báze uskutočnenia škodovej udalosti. Ak by ste vašim vozidlom spôsobili poškodenie inému dopravnému prostriedku alebo osobám v ňom, toto zabezpečenie vám zaručuje, že daná poisťovňa sa postará o odškodnenie všetkých poškodených. Toho, že pôjde len o symbolické čiastky, sa báť nemusíte. I keď už aj predstava toho, že by vám niekto pri platení škôd pomohol, je veľmi príjemná. Hradí však všetko, pokiaľ ste škody nespôsobili úmyselne. Poisťovne musia vedieť pokryť až milióny eur škôd. Majetkové škody až do 1 milióna eur a ujmy na zdraví až do 5 miliónov eur. Tieto limity poisťovniam určuje štát.

Takže či už spôsobíte dopravnú nehodu alebo len škodovú udalosť bez účasti majiteľa poškodeného prostriedku, poisťovňa vie uhradiť skutočne skoro všetko. Treba sa však k činu priznať, spísať zápisnicu o uskutočnení tejto udalosti a zaslať ju do pobočky poisťovne.

Základné krytie, ktoré chráni hlavne vami poškodených účastníkov udalosti, však nemusí byť všetko. Generali, Kooperativa a Komunálna poisťovňa poskytujú svojim klientom možnosť výberu jedného z havarijných rizík k tomuto zabezpečeniu dopravného prostriedku. Prípadne už niektoré havarijné udalosti obsahujú. Preto, ak hľadáte niečo komplexnejšie, ale záujem o samostatný havarijný produkt nemáte, vrelo vám odporúčame uzatvoriť si poistenie práve u jedného z vyššie uvedených poisťovateľov.

Uzatvorenie online

Radosť z online kúpyUž vyššie sme vás odkázali na stránku, kde si môžete online rýchlo a bezplatne nájsť to najlepšie povinné zmluvné poistenie pre vás, či už hľadáte to najlacnejšie alebo najvýhodnejšie. Tak si stačí na danú stránku kliknúť a nič viac už nemusíte riešiť. Vďaka nej ušetríte hodiny času a stovky eur. To, ako je to možné, vám hneď povieme.

Stránka funguje na báze online porovnania ponúk PZP od rôznych poisťovní. Pokiaľ vypíšete nezáväzný a bezplatný formulár, vaše ponuky si môžete zistiť behom 15 minút bez toho, aby ste opustili dom. Vďaka tomu ušetríte až hodiny času. Keby ste si ich chceli zisťovať osobne, skutočne by to bolo časovo veľmi náročné. Druhým veľkým pozitívom tejto stránky je, že vďaka porovnaniu uvidíte, ako veľké rozdiely môžu jednotlivé ponuky predstavovať. Skutočne môže ísť až o čiastku presahujúce 300 eur. Vaše možnosti zistíte po vpísaní a odoslaní technických parametrov poisťovaného prostriedku a niektorých údajov o jeho majiteľovi. Samozrejme neosobných.

Z vyobrazených ponúk si môžete o niektorú z nich aj ihneď požiadať. Či je vašim cieľom najlacnejšie, najlepšie alebo najvýhodnejšie PZP, porovnanie online vás určite nesklame a zobrazí vám to, čo hľadáte. Ak ste to našli, na danú ponuku kliknite. Dopíšete niekoľko údajov, odošlete ich a je hotovo. Do niekoľkých minút dostanete mail s prílohami, v rámci ktorých bude aj dočasná zelená  karta, ktorú si mimochodom nezabudnite vytlačiť. Už len táto provizórna kartička vás môže uchrániť pred vysokou pokutou. Jej originál spolu vám bude doručený hneď ako zaplatíte poistné.

Netýka sa len osobných áut

Mylnou predstavou zvykne byť to, že povinnosť uzatvoriť si PZP je nutná len pre osobné autá. Povinnosť však platí pre všetky motorové či nemotorové vozidlá, ktoré potrebujú technický preukaz. Pre ostatné prostriedky toto zabezpečenie neplatí. Takže či už ide o prívesný vozík, obytný príves, motocykel, vysokozdvižný vozík, pracovné či poľnohospodárske stroje atď. nezabudnite si ho zabezpečiť. Viac o tom, ktoré prostriedky treba poistiť a ktoré nie, vám prezradí zákon o PZP, ktorý nájdete aj online.

Policajné hliadky si pri kontrolách vozidiel zgustnú aj na tom, či máte platnú zelenú kartu. Pokuty na Slovensku za neplatné poistenie môžu prekročiť aj stovky eur, zatiaľ čo v zahraničí to môžu byť aj tisíce eur alebo zhabanie celého vozidla. Preto si pred každou cestou skontrolujte platnosť týchto dokumentov, prípadne si niekde poznačte, aby ste si ich platnosť včas predĺžili.

Náš príspevok sa vám snažil stručne priblížiť hlavné body týkajúce sa zabezpečenia motorových a nemotorových vozidiel. Dozvedeli ste sa, kde nájdete rýchlo a spoľahlivo s maximálnou finančnou a časovou úsporou tie najlepšie trhové ponuky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.